Hoppa till innehåll

Kommunfullmäktige

Här hittar du kommunfullmäktiges ledamöter för den nuvarande mandatperioden, som sträcker sig fram till den 14 oktober 2026.

Kommunfullmäktiges kallelser och protokoll

Du når ledamöterna på tel 040-42 50 00 eller via vellinge.kommun@vellinge.se.

Kommunfullmäktiges ersättare

Ledamöterna

Anna MannfalkAnna Mannfalk (M)
Ordförande i kommunfullmäktige
E-post: Anna.Mannfalk@vellinge.se

Synnove_Frick Synnöve Frick (M)
1:e vice ordförande i kommunfullmäktige
E-post: synnove.frick@politiker.vellinge.se

Kristian Svensson Kristian Svensson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Kristian.Svensson@politiker.vellinge.se

Carina_WutzlerCarina Wutzler (M)
Kommunstyrelsens ordförande
E-post: Carina.Wutzler@vellinge.se

Gustav SchyllertGustav Schyllert (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Gustav.Schyllert@vellinge.se

Martin von Gertten Martin von Gertten (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Martin.vonGertten@politiker.vellinge.se

Mavizs Zander Mavis Zander (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mavis.Zander@vellinge.se

Marie-Louise Bergman Marie-Louise Bergman (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:marie-louise.bergman@politiker.vellinge.se

Bob_Ericsson.jpg Bob Ericsson (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Bob.Ericsson@vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Malin Fors (M)
Ledamot i kommunfullmäktige

Hans Cedergren Hans Cedergren (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Hans.Cedergren@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Victoria Bergstrand (M)
Ledamot kommunfullmäktige

Göran_HolmGöran Holm (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: goeran.holm@vellinge.se

Anna TinglöfAnna Tinglöf (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Anna.Tinglof@politiker.vellinge.se

Ola Stenberg Ola Stenberg (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Ola.Stenberg@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Niklas Girwall (M)
Ledamot i kommunfullmäktige

Margaretha Olsson Margaretha Olsson (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Margaretha.Olsson@politiker.vellinge.se

Eric_Queckfeldt Eric Queckfeldt (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: eric.queckfeldt@vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Karin Lönnergård Grevendahl (M)
Ledamot i kommunfullmäktige

Per-Ola StjernqvistPer-Ola Stjernqvist (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Per-Ola.Stjernqvist@politiker.vellinge.se

Charlotte Wannius-Falk Charlotte Wannius Falk (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Charlotte.WanniusFalk@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Ann-SofieHörlin (M)
Ledamot i kommunfullmäktige

Bild på ledamot ej tillgänglig. Elisabeth Tedeståhl (M)
Ledamot i kommunfullmäktige

Bild på ledamot ej tillgänglig. Henrik Thorsell (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Henrik.Thorsell@vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Amanda Weimarck (L)
Ledamot i kommunfullmäktige

Anders Cnattingius Anders Cnattingius (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Anders.Cnattingius@politiker.vellinge.se

Andreas_JohanssonAndreas Johansson (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Andreas.Johansson@politiker.vellinge.se

Ola Svantesson Ola Svantesson (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Ola.Svantesson@politiker.vellinge.se

Måns Weimarck Måns Weimarck (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mans.Weimarck@politiker.vellinge.se

Mikael Dahlgren Mikael Dahlgren (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mikael.Dahlgren@politiker.vellinge.se

Christian Jensen Christian Jensen (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Christian.Jensen@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Emilie Berndt (L)
Ledamot i kommunfullmäktige

Karl-Johan Persson Karl-Johan Persson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Karl-Johan.Persson@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Jessica Stegrud (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige

Bild på ledamot ej tillgänglig. Christine Andersson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige

Lena Henrikson Lena Henrikson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Lena.Henrikson@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Suzanne Lindström (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige

Per-Erik_Hennings.jpg Per-Erik Hennings (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Per-Erik.Hennings@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Danijela Rasmusson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige

Jörgen NordJörgen Nord (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Jorgen.Nord@politiker.vellinge.se

Birgitta Tengqvist Birgitta Tengqvist (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Birgitta.Tengqvist@politiker.vellinge.se

Orvar Turegård Orvar Turegård (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:orvar.turegard@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig.Petra Revemark (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: petra.revemark@politiker.vellinge.se

Magdalena_NourMagdalena Nour (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Magdalena.Nour@politiker.vellinge.se

Anders Johansson Anders Johansson (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Anders.Johansson01@vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Jeanette Sällström (C)
Ledamot i kommunfullmäktige

Bild på ledamot ej tillgänglig. Tony Rydberg (KD)
Ledamot i kommunfullmäktige

Bild på ledamot ej tillgänglig. Håkan Wretsell (KD)
Ledamot i kommunfullmäktige

Bild på ledamot ej tillgänglig. Anna Karlsson (KD)
Ledamot i kommunfullmäktige

Angela Everbäck Angela Everbäck (MP)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: angela.everback@politiker.vellinge.se

Vakant (MP)

Senast uppdaterad:
26 oktober, 2022