Detta händer just nu i projektet
I mars påbörjades nästa anläggningsetapp för skyddsvallen. Denna anläggningsetapp går från västra Halörsvägen och norrut över Knävången och sedan ned till Skanörs kyrka.
Arbetet med etappen beräknas pågå fram till vintern 2025.
Läs mer om etappen i norra Skanör
Det genomförs slutundersökning för arkeologi på del av sträckan under april. Läs mer i artikeln nedan:
Pussel väntar för arkeologerna i Skanör
Arbete i Norra Ljunghusen påbörjas i höst
I höst planeras arbetet i Norra Ljunghusen att dra i gång. Anläggningsetappen kommer att starta längs Björkvägen och gå mellan fastigheter och havet fram till kanalen. Det blir ett etableringsområde vid Björkvägen.
Detaljprojektering för etapp tre och fyra
Förarbetena inför detaljprojektering för etapp tre och fyra av Skyddsvallen har påbörjats. Byggkonsulten Sweco har fått fortsatt förtroende av Vellinge kommun och kommer att göra mätningar och geotekniska undersökningar i Skanör, Falsterbo och Ljunghusen under maj och juni. Drönarflygningar kommer också att göras längs med bygglinjen för att ta ut nya befintliga höjder i området.
Betongelement gjutna vid väg 100
Vid Hagarondellen, på respektive sida om väg 100, har det gjutits betongelement som avslut på vallsektionerna längs Storevångsvägen och Strandbadsvägen. Mellan dessa kommer det att sättas upp ett tillfälligt skydd vid varning om att väg 100 riskerar att översvämmas och bli ofarbar.
Det kommer att bli liknande lösningar över väg 100 vid gränsen mellan Ljungskogen och ljungen samt vid Hamnvägen i Skanör.
Vid Hagarondellen. Bild från 1 april.
Vid Hagarondellen. Bild från 1 april.
Se en intervju med projektledare Anders Purcell
- Senast uppdaterad:
- 29 april 2025 17:54