Kommunstyrelsen

Här hittar du kommunstyrelsens ledamöter och ersättare under perioden 2019-01-01-2022-12-31.

Kommunstyrelsens kallelser och protokoll

Du når ledamöterna på tel 040-42 50 00 eller via deras e-post.

Kommunstyrelsens ersättare

Ledamöterna

Carina_Wutzler.jpgCarina Wutzler (M)
Kommunstyrelsens ordförande
E-post: carina.wutzler@vellinge.se

Gustav Schyllert.jpgGustav Schyllert (M)
1:e vice ordförande i kommunstyrelsen
E-post: gustav.schyllert@vellinge.se

Henrik Thorsell.jpgHenrik Thorsell (L)
2:e vice ordförande i kommunstyrelsen,
E-post: henrik.thorsell@vellinge.se

Synnove_Frick.jpgSynnöve Frick (M)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: synnove.frick@politiker.vellinge.se

Karin Lönnergård-Grevendahl.jpgKarin Lönnergård Grevendahl (M)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: karin.lonnergardgrevendahl@politiker.vellinge.se

Martin von Gertten.jpgMartin von Gertten (M)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: martin.vongertten@politiker.vellinge.se

Mavizs Zander.jpgMavis Zander (M)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: mavis.zander@politiker.vellinge.se

Peter Jungbeck.jpgPeter Jungbeck (M)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: peter.jungbeck@politiker.vellinge.se

Magdalena_Nour.jpgMagdalena Nour (C)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post:Magdalena.Nour@politiker.vellinge.se

Angela Everbäck.jpgAngela Everbäck (MP)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: Angela.Everback@politiker.vellinge.se

Karl-Johan Persson.jpgKarl-Johan Persson (SD)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: Karl-Johan.Persson@politiker.vellinge.se

Pierre Carlström.jpgPierre Carlström (SD)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: Pierre.Carlstrom@politiker.vellinge.se

Lars_Klang.jpgLars Klang (S)
Ledamot i kommunstyrelsen
E-post: Lars.Klang@politiker.vellinge.se

Publicerad:
5 juli, 2018
Senast uppdaterad:
29 oktober, 2019