Hoppa till innehåll

Kontakta elevhälsan

Elevhälsan utgör en egen enhet med arbetsuppgift att erbjuda elevvård åt Vellinge kommuns skolor. I elevhälsan ingår skolsköterskor, skolpsykologer, skolkuratorer, tal- och specialpedagoger.

Här hittar du en lista var du kan vända dig vid behov:
Råd vid-behov - vellinge.se (PDF-dokument, 88 kB)

Kontaktuppgifter

Henriksdalskolan

Skolsköterska
Eva Jacobsen
040-42 58 11
E-post: Eva.Jacobsen@vellinge.se

Tillgänglig:
Tisdagar

Kurator
Lindita Ismani
040-635 42 39
E-post: Lindita.Ismani@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndagar jämn vecka
Onsdagar

Herrestorpskolan

Skolsköterska
Cecilia Axelsson
Telefon: 040-42 51 21
E-post: cecilia.axelsson@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag-fredag kl. 08.00-16.30

Skolkurator
Åse Linder
Telefon: 040-42 52 27
E-post: ase.linder@vellinge.se

Skolläkare
Alexander Kolbjörnsen

Skolpsykolog
Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31
E-post: ann-charlotte.jardby@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag 09.00-12.00

Hököpinge skola

Skolsköterska
Sara Sjunnesson
Telefon: 040-42 50 33
E-post: sara.sjunnesson@vellinge.se

Tillgänglig:
Onsdagar kl. 08.00-16.30

Skolkurator
Emma Sandberg
Telefon: 040-425871
E-post: emma.sandberg@vellinge.se

Ljungenskolan

Skolsköterska
Johanna Anderbjer
Telefon: 040-42 58 56
E-post: johanna.anderbjer@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag-fredag 07.30-16.00

Skolkurator
Diana Lata
Telefon: 040-42 58 57
E-post: diana.lata@vellinge.se

Skolläkare
Fredrik Schöön

Skolpsykolog
Peter Mardell
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se

Skanörs skola

Skolsköterska
Linda Svensson
Telefon: 040 635 43 80
E-post: linda.svensson2@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag, tisdag, torsdag och fredag kl. 07.30-16.00

Skolkurator
Årskurserna F-9
Kristina Olsson
Telefon: 040-42 57 47
E-post: kristina.olsson@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag, tisdag, torsdag kl 08.00-16.00
Varannan onsdag kl. 08.00-16.00

Skolkurator
Årskurserna F-3
Anna Alinder
Telefon: 040-42 58 71
E-post: anna.alinder@vellinge.se

Skolläkare
Fredrik Schöön

Skolpsykolog
Catrin Hornbek
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbek@vellinge.se

Tillgänglig:
Tisdag 09.00-12.00

Sandeplanskolan

Skolsköterska
Pauline Lantz
Telefon: 040-42 50 50
E-post: pauline.lantz@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag-fredag kl. 08.00-16.30

Skolkurator
Malin Ström
Telefon: 040-42 52 25
E-post: malin.strom@vellinge.se

Skolläkare
Alexander Kolbjörnsen

Skolpsykolog
Alma Mark
Telefon: 040-635 43 52
E-post: alma.mark@vellinge.se

Tillgänglig:
Torsdag 09.00-12.00

Stora Hammars skola

Skolsköterska
Tina Edbladh Holmér
Telefon: 040-42 50 79
E-post: tina.edbladhholmer@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag-torsdag kl. 08.00-16.30

Skolkurator
Anna Alinder
Telefon: 040-425907
E-post: anna.alinder@vellinge.se

Skolläkare
Alexander Kolbjörnsen

Skolpsykolog
Peter Mardell
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se

Tillgänglig:
Torsdag 09.00-12.00

Sundsgymnasiet

Skolsköterska
Jenny Wallström
Telefon: 040-42 50 35
E-post: jenny.wallstrom@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag - fredag kl. 08.00-16.30 

Skolsköterska
Sara Sjunnesson
Telefon: 040-42 50 33
E-post: sara.sjunnesson@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndagar varannan vecka kl. 08.00-16.30
Tisdag och torsdag kl. 08.00-16.30
Fredagar varannan vecka kl. 08.00-16.30

Skolkurator
Gorjan Ceric
Telefon: 040-635 42 65
E-post gorjan.ceric@vellinge.se

Skolkurator
Lindita Ismani
Telefon: 040-635 42 39
E-post: lindita.ismani@vellinge.se

Skolpsykolog
Roijn Ghanipour
Telefon: 040-42 54 92
E-post: rojin.ghanipour@vellinge.se

Södervångskolan

Skolsköterska
Johanna von d’Ahé
Telefon: 040-42 52 56
E-post: johanna.vondahe@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag - fredag kl. 08.00-16.30

Skolkurator
Helen Malmberg
Telefon: 040-42 55 20
E-post: helen.malmberg@vellinge.se

Skolläkare
Alexander Kolbjörnsen

Skolpsykolog
Rojin Ghanipour
Telefon: 040-42 54 92
E-post:Rojin.Ghanipour@vellinge.se

Tångvallaskolan

Skolsköterska
Jenny Gunnarsson
Telefon: 040-42 57 91
E-post: jenny.gunnarsson@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag-torsdag kl. 08.00-16.00

Skolkurator
Emma Sandberg
Telefon: 040-425871
E-post: emma.sandberg@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag 08.00-16.00
Torsdag-fredag 08.00-16.00

Skolläkare
Fredrik Schöön

Skolpsykolog
Catrin Hornbek
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbek@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag 08.00-16.00

Skolläkare

Skolor i Vellinge samt Stora Hammar
Alexander Kolbjörnsen

Ljungenskolan, Skanörs skola och Tångvallaskolan
Fredrik Schöön

Sandeplanskolan
Kerstin Romberg

Tångvallaskolan och Skanörs skola
Jenny Eckner

Skolläkarna träffas efter överenskommelse med skolsköterskan på respektive skola

Hörselpedagog

Hörselpedagog
Caroline Hed
Telefon: 0708-81 75 17
E-post: caroline.hed@skola.trelleborg.se

Specialpedagoger för fristående förskolor

Specialpedagog
Marie Berglund
Telefon: 040-42 52 82
E-post: marie.m.berglund@vellinge.se

Specialpedagog
Anna Wannerdt
Telefon: 040-6354241
E-post: anna.wannerdt@vellinge.se

Specialpedagog
Åse Persson
Telefon: 040-42 55 69
E-post: ase.persson@vellinge.se

Senast uppdaterad:
13 september 2022 10:35