Kontakta elevhälsan

Elevhälsan utgör en egen enhet med arbetsuppgift att erbjuda elevvård åt Vellinge kommuns skolor. I elevhälsan ingår skolsköterskor, skolpsykologer, skolkuratorer, tal- och specialpedagoger.

Kontaktuppgifter

Herrestorpskolan

Skolsköterska
Marie Andersson
Telefon: 040-42 50 33
E-post: marie.ssk.andersson@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-torsdag 07.00-16.00
Fredag 07.00-13.30 

Kurator
Åse Linder
Telefon: 040-42 52 27
E-post: ase.linder@vellinge.se

Psykolog
Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31
E-post: ann-charlotte.jardby@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 09.00-12.00

Ljungenskolan

Skolsköterska
Johanna Anderbjer
Telefon: 040-42 58 56
E-post: johanna.anderbjer@vellinge.se

Skolkurator
Diana Lata
Telefon: 040-42 58 57
E-post: diana.lata@vellinge.se

Skolpsykolog
Peter Mardell
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se

Sandeplanskolan

Skolsköterska
Eva Jacobsen
Telefon: 0733-55 58 11
E-post: eva.jacobsen@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-torsdag 07.30-16.30
Fredag 07.30-14.00

Skolkurator
Lindita Andersson
Telefon: 040-42 52 25
E-post: lindita.andersson@vellinge.se

Skolpsykolog
Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31
E-post: ann-charlotte.jardby@vellinge.se
Tillgänglig:
Torsdag 09.00-12.00

Skanörs skola

Skolsköterska
Linda Svensson
Telefon: 040 635 43 80
E-post: linda.svensson2@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-tisdag 08.00-16.00

Skolkurator
Anna Lindberg
Telefon: 040-42 54 12
E-post: anna.lindberg@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-tisdag 08.00-16.00

Skolpsykolog
Catrin Hornbek
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbek@vellinge.se
Tillgänglig:
Tisdag 09.00-12.00

Stora Hammars skola

Skolsköterska
Tina Edbladh Holmér
Telefon: 040-42 50 79
E-post: tina.edbladhholmer@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-torsdag 08.00-16.00

Skolkurator
Violeta Anic
Telefon: 040-42 59 07
E-post: violeta.anic@vellinge.se

Skolpsykolog
Peter Mardell
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se
Tillgänglig:
Torsdag 09.00-12.00

Södervångskolan

Skolsköterska
Carina Kiaer
Telefon: 040-42 52 56
E-post: carina.kiaer@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-torsdag 07.30-16.00

Skolkurator
Anette Lindberg
Telefon: 040-42 55 20
E-post: anette.lindberg@vellinge.se

Skolpsykolog
Elna Söderdahl
Telefon: 040-42 54 92
E-post: elna.soderdahl@vellinge.se

Tångvallaskolan

Skolsköterska
Ann Claughton-Wallin
Telefon: 040-42 50 01
E-post: ann.claughtonwallin@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-torsdag 08.00-16.00

Skolkurator
Anna Alinder
Telefon: 040-42 58 71
E-post: anna.alinder@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 08.00-16.00
Torsdag-fredag 08.00-16.00

Skolpsykolog
Catrin Hornbek
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbek@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 08.00-16.00

Sundsgymnasiet

Skolsköterska
Margaretha Olsson
Telefon: 040-42 52 65
E-post: margaretha.olsson@vellinge.se

Skolsköterska
Linda Svensson
Telefon: 040 635 43 80
E-post: linda.svensson2@vellinge.se

Skolkurator
Sigrid Rosenquist
Telefon: 040-42 47 79
E-post: sigrid.rosenquist@vellinge.se

Skolkurator
Kajsa Eldh
Telefon: 040-42 54 18
E-post kajsa.eldh@vellinge.se

Skolpsykolog
Signe Rydlöv
Telefon: 040-42 54 92
E-post: signe.rydlov@vellinge.se

Hörselpedagog

Hörselpedagog
Caroline Hed
Telefon: 0708-81 75 17
E-post: caroline.hed@skola.trelleborg.se

Specialpedagoger för fristående förskolor

Specialpedagog
Marie Berglund
Telefon: 040-42 52 82
E-post: marie.m.berglund@vellinge.se

Specialpedagog
Anna Wannerdt
Telefon: 040-42 58 67
E-post: anna.wannerdt@vellinge.se

Specialpedagog
Lee Rikk Servin
Telefon: 040-42 52 66
E-post: lee.rikkservin@vellinge.se

Specialpedagog
Åse Persson
Telefon: 040-42 55 69
E-post: ase.persson@vellinge.se

Skolläkare

Skolor i Vellinge
Caroline Ståhl

Ljungenskolan och Stora Hammars skola
Katarina Hansson

Sandeplanskolan
Kerstin Romberg

Tångvallaskolan och Skanörs skola
Jenny Eckner

Skolläkarna träffas efter överenskommelse med skolsköterskan på respektive skola

Publicerad:
17 september, 2018
Senast uppdaterad:
20 maj, 2019