Till Vellinge kommuns startsida

Bibliotek

Vellinge bibliotek är ett integrerat gymnasie- och folkbibliotek som ligger i Tornhuset på Sundsgymnasiet.

Sveriges modernaste gymnasiebibliotek

Det toppmoderna biblioteket erbjuder en mycket attraktiv arbetsmiljö för Sundsgymnasiets elever. Biblioteket har öppet hela skoldagen och här finns resurser för både studier och avkoppling.

Det finns ett stort utbud av facklitteratur, skönlitteratur och databaser. Man kan även läsa dagstidningar och tidskrifter samt låna cd-skivor, tv-spel och film.

I biblioteket finns också datorer, grupprum, avskilda studieplatser, ett tv-spelrum och trådlöst nätverk.

Biblioteken i Vellinge

Kontakt

Vellinge bibliotek
Adress: Norrevångsgatan 7, 235 36 Vellinge
Telefonnummer till informationsdisken: 040-42 50 60
Fax: 040-42 50 69
E-post: biblioteketve@vellinge.se

Öppettider

Måndag kl. 10.00-16.00
Tisdag kl. 8.00-20.00
Onsdag kl. 8.00-16.00
Torsdag kl. 10.00-20.00
Fredag kl. 8.00-14.00
Lördag kl. 11.00-14.00
Söndag stängt

Bild från nederplan på Vellinge bibliotek Bild på två personer på väg upp för trappan på biblioteket i Vellinge