Skolutvecklare Stina har ordet!

Det händer så mycket kul

Publicerat 5 november 2009 av Stina Hansson.

Entré nya skolan

Att få komma till skolan varje dag är fantastiskt. Just nu känns det som om resan mot nya skolan börjat på allvar. Här är en av bilderna från Croma Arkiteketer AB som jag njuter av varje dag!

Änligen syns det att det händer saker på åkern där vår nya skola ska stå. Igår kom Trelleborgs Allehanda och gjorde en intervju med mig, om skolan, jobbet som rektor och nya skolan. Det är verkligen enkelt att berätta när det händer mycket och både barn och lärare ger enorm inspiration. Även mail från föräldrar både med nyfikna frågor, kritik och beröm är en källa till glädje och nya initiativ.

Högst på min agenda står just nu att börja planera för att vi ska växa och behålla år 7 redan nästa år. Jag har bjudit in mig till klass 6 föräldramöte nu i november och tillsammans ska vi utforma deras barns första år på "högstadiet".

Imorgon är det stora vaccinationsdagen. Det kommer att gå bra! Ha en bra torsdag! Stina

Kommentarer

Vänligen notera att var och en som skriver kommentarer på vellinge.se själv ansvarar för sina inlägg och att dessa följer svensk lag.

Det finns inga kommentarer på detta inlägg ännu.

Skriv en egen kommentar

Observera att det är du själv som ansvarar för innehållet i din kommentar och att det följer svensk lag.

Senaste blogginläggen